[vc_row][vc_column][vc_column_text]
Nauka szycia na maszynie – jaką maszynę wybrać?
No dobrze. Przyszedł taki czas, że zdecydowaliście się na naukę szycia na maszynie. Postawiliście już swoje pierwsze krawieckie kroki i chcielibyście mieć w domu własną nową maszynę. Jest tylko jeden problem – nie macie zielonego pojęcia na co zwrócić uwagę podczas zakupu maszyny? Rynek dziś oferuje dużo. Ale jeśli Wy naprawdę chcecie szyć dużo, warto kierować się czymś więcej niż atrakcyjnymi cenami. W końcu wybrana maszyna do szycia ma Wam służyć przez długi czas.
Po pierwsze: wnętrze
Nauka szycia na maszynie czasami nawet najlepszym uczniom przysparza nieco trudności. Coś się zatnie, przytnie, zerwie… Dobrze byłoby, aby maszyna, którą wybierzecie, była zbudowana z metalowych podzespołów. To naprawdę istotne, jeśli będziecie mocno eksploatować Wasze cacko. Nie raz przyjdzie Wam przeszyć grubszy materiał, czy kilka warstw tkaniny. Solidnie wykonana maszyna poradzi sobie z tym bez szwanku. Warto wybrać markę, która dba o dobrą jakość podzespołów, z których jest zbudowana maszyna.
Po drugie: chwytacz
Zwróćcie uwagę na rodzaj chwytacza. To ważny element w maszynie. Odpowiada za splot nitki górnej z dolną czyli za powstawanie ściegu, czyli rzeczy absolutnie kluczowej w procesie szycia. Ważne, aby chwytacz był metalowy. Nie raz zaplącze Wam się wokół niego nitka, a Wy nerwowo szarpniecie materiałem. Metalowy chwytacz poradzi sobie z taką sytuacją. Możecie spotkać chwytacze wahadłowe lub rotacyjne. Rotacyjne są cichsze i bardziej intuicyjne w montażu, dostęp do nich jest łatwiejszy. Jeśli chodzi o jakość ściegu wybór nie ma większego znaczenia. Dodatkową zaletą chwytacza rotacyjnego jest to, że widzimy dolną nitkę w trakcie szycia, co pozwala nam kontrolować ile jest pozostało. Dziś większość maszyn posiada już chwytacz rotacyjny.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”4001″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
Brother RL425
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”4002″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
Brother NV15
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
Po trzecie: regulacja długości ściegu
Jest to funkcja, której najczęściej nie mają tylko najtańsze modele maszyn. Jest bardzo przydatna przy szyciu. Długość ściegu to odległość między wbiciami igły. Im ta odległość jest mniejsza, czyli im ścieg jest gęstszy, tym mocniejszy jest dany ścieg. W zależności od wykonywanej operacji możecie dobrać gęstość lub długość ściegu. Jeśli zszywacie coś “na próbę”, możecie ustawić wbicie igły dość rzadko. Taki szew sprujecie dużo szybciej. Jeśli będziecie chcieli wykonać ozdobne przeszycie w kontrastowym kolorze nitki, też warto wybrać mniejszą gęstość. Taki rzadki ścieg wygląda dużo ładniej. Aby przeszycie w danym miejscu było natomiast trwalsze, powinniśmy wybrać gęste ustawienie. Jednym słowem możliwość tej regulacji pozwala dość elastycznie dopasować maszynę do Waszych potrzeb.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”4006″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
Brother RH127
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
Po czwarte: ściegi
Na początek ścieg typu zygzak. W zasadzie ten rodzaj ściegu znajduje się już w każdej maszynie, ale wspomnę o tym, bo jest to bardzo przydatna funkcja w maszynie do szycia. Dzięki zygzakowi możecie domowym sposobem zabezpieczyć szwy przed strzępieniem. W warunkach profesjonalnych służy do tego inny rodzaj maszyny, czyli overlock. Ale jeśli nie zależy Wam na tym, aby Wasze ubranie po lewej stronie wyglądało jak ze szwalni lub po prostu macie ograniczony budżet, zygzak Wam wystarczy. Także warto się upewnić, czy maszyna, którą chcecie kupić, ma ścieg zygzakowy lub analogiczny do niego.
A co z innymi wzorami ściegowymi? Poszczególne modele maszyn prześcigają się z ich ilością. To jest sprawa bardzo indywidualna i zdecydowanie zależy od Waszych szyciowych planów. W wielości ściegów poza zygzakiem bardzo przydatne jest półautomatyczne lub automatyczne obszywanie dziurki. Prędzej czy później zapragniecie je zrobić, a oba rozwiązania są dużo bardziej precyzyjne, niż samodzielne wykonywanie dziurki jak na starszych maszynach. Docenią to rozwiązanie osoby początkujące. Inne rozwiązania ściegowe pozwolą Wam doprecyzować ścieg w zależności od materiału, wesprą Was podczas wykończeń szytych wyrobów i przede wszystkim otworzą przed Wami szereg rozwiązań estetycznych. W tych maszynach do szycia, w których wybór ściegów jest naprawdę imponujący, wiele z nich z powodzeniem może odegrać rolę haftu. Niektóre z maszyn dają możliwość wyszywania alfabetu. Można dzięki temu wyszywać naprawdę ciekawe rzeczy na naszych wyrobach.
Po piąte: przycisk szycia wstecz
Jest to bardzo przydatna funkcja, którą wykorzystujemy właściwie przy każdej operacji krawieckiej. Za pomocą tego przycisku zabezpieczamy wykonany ścieg przed spruciem. Zastępuje nam to robienie tradycyjnych supełków, które zwykło się robić na koniec szycia ręcznego. Jest to opcja, którą właściwie posiada już każda maszyna. Jest więc funkcją dość oczywistą, ale nie zawsze tak było, także gdyby przypadkiem wpadła Wam w oko maszyna bez tej funkcji, absolutnie omińcie ją łukiem.
Po szóste: stabilność maszyny
Solidnie zbudowana maszyna do szycia, która dobrze trzyma się podłoża, to też ważna sprawa. Docenicie to, gdy będziecie chcieli uszyć pościel, zasłonę lub patchworkowy pled. Jak się pewnie domyślacie jest to kryterium częściowo związane z pierwszym z naszej listy – jeśli wnętrze maszyny zbudowane jest z solidnych, mocnych elementów, cała maszyna jest po prostu porządniejsza i stabilna.
Dodatkowe funkcje i akcesoria
Powyżej wspomniałam o najważniejszych i opcjonalnych możliwościach maszyn do szycia. Moim zdaniem to właśnie te 6 czynników powinniśmy przede wszystkim przeanalizować dokonując wyboru maszyny do szycia. Oczywiście poza nimi czołowi producenci proponują szereg innych ciekawych rozwiązań takich jak:
Wbudowany obcinacz nici – przydatna i wygodna opcja szczególnie, jeśli co chwila przekładamy gdzieś nożyczki i nie mamy ich pod ręką, ale nie jest to na tyle ważna i funkcjonalna opcja na podstawie której podejmowałabym ostateczną decyzję.
Oświetlenie LED – oświetlenie obszaru roboczego jest rzeczywiście absolutnie niezbędne podczas szycia, ale jest to na szczęście udogodnienie, które posiada już właściwie każda maszyna do szycia.
Zatrzaskowe mocowanie stopek – szybko i sprawnie wymienimy stopkę. Większość producentów stosuje tę samą technikę dzięki czemu stopki dostępne dziś na rynku są dość uniwersalne. Do wymiany nie potrzebujemy śrubokręta.
Dodatkowo fajnie wybrać maszynę z bogato rozbudowanym zestawem stopek. Pozwoli Wam to dużo sprawniej wykonać wiele operacji krawieckich. Oczywiście czym droższa maszyna do szycia tym bogatszy zestaw dołączonych stopek, ale pamiętajcie – ze względu na uniwersalny system mocowania możecie też zawsze dokupić dokładnie te, które będą wam potrzebne. Najprostsze modele mają zwykle minimalny zestaw stopek takich jak: stopka zwykła, stopka do wszywania zamków, oraz stopka do obszywania dziurek. I rzeczywiście te trzy stopki to minimum, które warto mieć.
Kryterium cenowe a zakup maszyny do szycia
500 – 800 PLN
Dostępna na rynku oferta jest mocno pod względem cen zróżnicowana. Jeśli rzeczywiście planujecie rozpocząć przygodę z szyciem, ale nie wiecie jak ona się potoczy, boicie się dużej inwestycji proponuję zacząć od progu 500zł. Maszyny tańsze oczywiście też się zdarzają. Ale to już jest naprawdę loteria, jak szybko się ona popsuje. Pamiętajcie, że przy tanich maszynach serwis również wygląda nieco gorzej. Wygrywa tu powiedzenie – za taką cenę nie opłaca się naprawiać. Maszyny z marketu radzę omijać z daleka.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”4012″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
Brother BQ25
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
800 – 1400 PLN
Jeśli możecie sobie pozwolić na nieco wyższy budżet, zachęcam Was do kupna maszyny do szycia, która ma już nieco lepiej rozbudowaną liczbę wzorów ściegowych. Najczęściej maszyny do szycia z kolejnej półki cenowej mają zdecydowanie lepiej wyposażony zestaw dołączonych stopek. Pozwoli Wam to uniknąć ich oddzielnego kompletowania, a na pewno umili Wam niektóre operacje. Te nieco droższe maszyny do szycia zwykle są też nieco lepiej zaprojektowane. I nie chodzi tu o sam design (chociaż to też), ale przede wszystkim ergonomię. Po prostu są już lepiej przemyślane, jeśli chodzi o wykonywane przez nas ruchy. Mają także kilka przyjemnych udogodnień, jak na przykład blokadę przed spadaniem nici z górnego trzpienia, prowadnice na dolną nitkę, co ułatwia nieco nawlekanie. Większość z nich posiada również automatyczny nawlekacz nici, co oszczędzi Wam problemów z trafieniem w oczko igły.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”4017″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
Brother HF37
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
Powyżej 1400 PLN
No dobrze – zapytacie zatem jakie korzyści będziecie czerpać z zakupu maszyny do szycia z naprawdę górnej półki i czy rzeczywiście warto? Przede wszystkim najczęściej są to już elektroniczne maszyny do szycia. Ich pierwszą wspaniałą zaletą jest to, że są cichsze. Jeżeli planujecie realizować swoje hobby po nocach lub macie w domu małe dziecko, ta kwestia będzie dla Was nieoceniona. Maszyny elektroniczne są też wyjątkowo delikatne. Nie macie kompletnie skojarzenia ze starą głośną maszyną do szycia. Mimo swej delikatności są trwałe i równie stabilne. Większość opcji ustawiacie już za pomocą przycisków.
Wiele z elektronicznych modeli umożliwia zapisanie ustawień, co pozwoli Wam wrócić do wykonywanej w konkretny sposób operacji. Maszyny takie posiadają możliwość ustawienia położenia igły na zakończenie szycia, co jest bardzo przydatną funkcją, szczególnie podczas bardzo precyzyjnych zabiegów krawieckich. Za wysoką ceną maszyny stoi także ogromny wybór wzorów ściegowych. Jeśli planujecie naprawdę eksperymentalne szycie, interesuje Was naszywanie aplikacji, wyszywanie wzorów takie maszyny pozwolą Wam zrealizować nawet najśmielsze plany. Maszyny do szycia z górnej półki, to intuicyjne, bogate w nowoczesne rozwiązania cacka, które zadowolą bardzo wymagających użytkowników.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”4767″ img_size=”500×400″ alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
Brother NV27
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]