Overlock – co to jest?

Co to jest overlock?

Jeżeli odrobinkę interesujecie się modą i krawiectwem na pewno spotkaliście się z tym określeniem. Co to za urządzenie i do czego służy? Czy mogę je zastąpić tradycyjną maszyną do szycia?

Szew owerlockowy

Zwany jest także szwem obrzucającym. Służy do zabezpieczania krawędzi materiału przed strzępieniem (możecie też spotkać się z określeniem siepanie, lub wysnuwanie się nitek, prucie). Każda tkanina posiada nitkę wątku i osnowy. W procesie tkania są one ze sobą odpowiednio splątane tworząc w efekcie materiał. Ale jeżeli przetniemy materiał w danym miejscu przecinamy połączone ze sobą nitki wątku i osnowy. Splot staje się w danym miejscu słabszy. I właśnie przed tym rozplątaniem zabezpiecza szew owerlockowy, czyli obrzucający. Takiego zabezpieczenia wymaga właściwie każda krawędź naszego ubrania. Gdy odwrócicie spodnie, sukienkę, bluzkę czy inne wyroby odzieżowe nieposiadające podszewki, zobaczycie, że boki ubrania, szwy w rękawie itp. posiadają charakterystyczny "łańcuszkowy" ścieg na brzegu.

Przez wiele lat stosowano do tego zabezpieczenia ścieg typu zygzak. Dzisiaj też można poradzić sobie w ten sposób. Jednak nie jest to rozwiązanie idealne. Po pierwsze wymaga ogromnej precyzji podłożenia materiału na maszynę tak, aby szyć idealnie przy krawędzi (w przeciwnym razie musimy dociąć nożyczkami nierówności, które nam pozostały). Po drugie nie jest to rozwiązanie, które zadowoli prawdziwych estetów. I tu z pomocą przychodzi owerlock - specjalistyczna maszyna do szycia, która dedykowana jest właśnie do wykonania szwu obrębiającego.

Porównanie z tradycyjną maszyną

W odróżnieniu od tradycyjnej maszyny do szycia na owerloku szyjemy przy użyciu minimum trzech nitek. Można szyć także przy użyciu 4 lub 5 nitek. Taki ścieg jest już naprawdę bardzo trwały i w zasadzie nie wymaga dodatkowego zszycia na maszynie tradycyjnej. Nitki są ze sobą splatane w taki sposób, że przecięta krawędź materiału zostaje zabezpieczona przed siepaniem. Powstały szew jest estetyczny, dlatego takie rozwiązanie jest wykorzystywane w trakcie wykańczania większości ubrań. Jeżeli przewrócicie Wasze ubrania na lewą stronę zobaczycie, że większość z nich jest wykończona właśnie na overlocku.

Overlock Brother - wyjątkowo niezawodny owerlock

Overlock Brother 2104D

Jego dodatkową zaletą jest wbudowany nóż, który obcina wszelkie nierówności, które mogą ewentualnie powstać w trakcie prowadzenia krawędzi materiału na maszynie. To duża przewaga w stosunku do obrzucania krawędzi zygzakiem. Splot, który się tworzy z trzech, czterech lub pięciu nitek zapewnia ściegowi elastyczność. Dlatego maszyna owerlock sprawdza się także idealnie podczas szycia dzianin czyli materiałów elastycznych i rozciągliwych. Szew obrzucający jest trwały, elastyczny i po prostu ładny. Wykańczenie ubrania po lewej stronie jest szybkie i przyjemne.

Dla kogo overlock?

Macie już maszynę do szycia. Z powodzeniem idzie Wam tworzenie pierwszych elementów dekoracyjnych do Waszego mieszkania czy pierwszych elementów garderoby. Przyszedł czas na decyzję: czy potrzebny jest mi owerlock? Ta specjalistyczna maszyna do szycia znajduje się w każdej szwalni i każdym zakładzie krawieckim. Czy przyda mi się w domu? Jeśli Wasz apetyt na szycie rośnie z każdym nowym centymetrem szwu odpowiedź jest tylko jedna: tak, warto go mieć także w domu. Urządzenie pozwoli Wam w sposób estetyczny i precyzyjny wykończyć każde szyte przez Was ubranie. Oczywiście możecie tego dokonać używając niektórych ściegów z waszej domowej maszyny do szycia, ale nie pójdzie to tak sprawnie jak na overlocku a i efekt estetyczny będzie raczej przeciętny. Jeśli naprawdę pokochaliście szycie i już rozpostarte są w Waszych głowach marzenia na kolejne samodzielnie uszyte ubrania zdecydowanie warto kupić specjalistyczną maszynę do obrzucania. Jest ona całkiem nieduża i niedroga. Jeśli chcecie dużo szyć, z pewnością nie będzie się kurzyć w szafie.