Gramatura materiału

Co to jest gramatura materiału?

Myśl o zakupie materiału sprawia nam zawsze wiele radości. Jednak szybko okazuje się, że jest to też nie lada wyzwanie. Obmyślamy fason, kolor, analizujemy ile materiału powinniśmy kupić. Nie bez znaczenia jest też tzw. “chwyt” – czy materiał jest mięsisty, gruby, czy raczej cienki, suchy? Czy opadnie ciężko wzdłuż naszej sylwetki, czy będzie swobodnie i lekko unosił się w trakcie poruszania? Jeśli jedziemy do sklepu stacjonarnego z pomocą przyjdzie nam rozpoznanie organoleptyczne. Serdecznie Was namawiam – jeśli tylko macie możliwość oglądania materiałów na żywo – dotykajcie, przesuwajcie w palcach, zagniatajcie, przykładajcie do siebie przed lustrem. To zdecydowanie ułatwi Wam ocenę charakteru materiału. No dobrze, ale jak rozwiązać ten problem kiedy kupujemy materiał w sklepie internetowym? Tu z pomocą przychodzi właśnie gramatura materiału.

Gramatura to nic innego jak masa materiału w odniesieniu do konkretnej jego powierzchni, czyli tłumacząc z polskiego na nasz – ile gramów waży 1 metr kwadratowy danego materiału. To co musicie wiedzieć to, że im wyższa wartość gramatury, tym grubszy materiał i odwrotnie. Jest to bardzo pomocna informacja podczas zakupów online. Wartość ta powinna być podawana w opisie materiału w każdym szanującym się sklepie. Pamiętajcie jednak, że nie sama gramatura decyduje o charakterze materiału. Nie każdy materiał o tej samej gramaturze będzie miał zawsze tę samą grubość, a w rezultacie ten sam “chwyt” i układalność. Ta sama wartość gramatury będzie prezentować inne właściwości w przypadku tkanin, a inne w przypadku dzianin. Podobnie będzie z rodzajem materiału – wiskoza, len czy wełna, nawet jeżeli posiadają te same wartości gramatury będą zachowywać się zupełnie inaczej. Charakter tkaninie nadaje tutaj rodzaj włókna, z którego są zrobione. Niemniej zdecydowanie warto poznać podstawowe zakresy gramatur, ponieważ ułatwi nam to decyzję dotyczącą wyboru materiału. 

Jak dobrać gramaturę materiału?

Gramatura: 30 – 100g/m2 

Zastosowanie: sukienki mgiełki

Jeżeli interesują Was ekstremalnie delikatne materiały na leciutkie apaszki albo letnie bluzki lub sukienki typu mgiełka, należy wybrać naprawdę niską gramaturę. Mam tu na myśli przedział między 30 – 50 g/m2. Możecie spotkać delikatne, wciąż prześwitujące szyfony o gramaturze ok. 100 g/m2 – mamy w tym przypadku do czynienia z cienkim materiałem, ale taka sukienka będzie bardziej opadająca, elegancko spływająca wzdłuż nóg. Te o najniższej gramaturze są naprawdę cieniutkie i prześwitujące, nadają się szczególnie na ślubne lub wyjściowe kreacje – często tworzone z kilku warstw materiału, układają się w delikatną, zwiewną mgiełkę wokół sylwetki. Materiały o tak niskiej gramaturze nie należą do najłatwiejszych w obróbce i należy do nich dobrać cienką igłę (np. 60) i nici dedykowane do szycia jedwabiu. 

Gramatura: 100 – 180g/m2 

Zastosowanie: damskie bluzki, dziewczęce sukienki

To ukochany przez kobiety przedział. Materiały o tych grubościach są idealne na delikatne bluzki koszulowe, lekkie nieformalne koszule, powiewne tuniki czy cienkie sukienki. Tkanina o tej gramaturze, jeśli w jej skład skład wchodzi bawełna lub wiskoza, jest bardzo przyjemna dla ciała. Będzie to doskonały wybór, jeśli zależy Wam na przewiewnym, ultrawygodnym ubraniu, które ładnie i swobodnie układa się na ciele. Musicie jednak wiedzieć, że materiały o tej gramaturze, szczególnie te wykonane z naturalnych włókien (len, bawełna, bambus) lub imitujących naturalne (wiskoza),  charakteryzują się dużą podatnością na zagniecenia. 

Gramatura: 180-210g/m2  

Zastosowanie: t-shirty, topy

Jest to przedział gramatury, który znacie z typowego t-shirta. Dzianiny z dolnych wartości zakresu (o gramaturze ok. 180 g/m2) idealnie nadają się na damskie koszulki. To drobne obniżenie wartości czyni materiał nieco delikatniejszy i tym samym bardziej typowy dla wersji damskiej. Wartość wyższe jak 210 g/m2 sprawdzą się idealnie jako unisex. Jest to też optymalna gramatura na legginsy. Jeśli już jesteśmy przy legginsach – tu musicie pamiętać, aby wybrany materiał zawierał dodatek elestanu. Dzianiny o wartości poniżej 180g/m2 będą cieńsze, bardziej prześwitujące i zazwyczaj również nieco mniej sprężyste. Doprowadzi to do szybszego “wyciągania” się, zużycia wykonanego z nich ubrania. Zasadniczo należałoby to potraktować jako wadę, ale wielu projektantów ubrań czyni z tego atut, tworząc cieniutkie, żyjące swoim życiem topy. 

Gramatura: 210 – 300 g/m2 (tkaniny)

Zastosowanie: bluzy, spodnie dresowe

Gramatura 240 – 260 g/m2 to bardzo dobra grubość na casualowe bluzy, średniej grubości spodnie dresowe czy jesienne sukienki. Jeżeli planujecie uszyć dopasowane do sylwetki ubranie tej grubości, pamiętajcie aby zdecydować się na dzianinę z dodatkiem elastanu. Dzianiny o gramaturze 300 g/m2 są zdecydowanie grubsze. Ten typ dzianiny jest naprawdę ciepły i sprawdzi się na zimowe zestawy dresowe, czy ciepłe pledo-żakiety

Gramatura: 230 – 300 g/m2 (tkaniny)

Zastosowanie: chinosy, marynarki

Wartości pomiędzy 220 – 300g/m2 analogicznie jak w przypadku dzianin zdecydowanie lepiej nadają się na ubrania jesienne lub całoroczne takie jak casualowy garnitur, spodnie typu chinosy, stabilne sukienki. Tkaniny takie są o wiele ściślej tkane, przez co są cieplejsze i stabilniejsze. Nie sprawdzą się przy sukience a’la świtezianka, ale mała czarna podkreślająca kobiece kształty wyjdzie świetnie. Popularne gramatury  znanych nam dobrze materiałów na tego typu odzież to: wełna na kraciaste spodnie lub marynarkę 245 g/m2; średniej grubości dżins lub len 250 g/m2; sztruks 295 g/m2; gruby len, dżins 300g/m2

Gramatura: 350-400 g/m2 

Zastosowanie: płaszcz

Solidny, trzymający kształt płaszcz jesienny wymaga odpowiedniej grubości. W zależności od gatunku materiału będzie mniej lub bardziej sztywny, ale bez względu na układalność, materiał na porządny płaszcz to jeden z najgrubszych materiałów z jakiego przyjdzie Wam szyć, jeżeli mówimy o materiałach odzieżowych.

Jak zwracać uwagę na gramaturę?

Jeżeli dokonujecie często zakupów online, zachęcam Was do przygotowania i opisania małej próbki z każdego kuponu, który kupicie. Zanotujcie jego skład i gramaturę. W ten sposób z czasem będziecie w posiadaniu bogatego wzornika, do którego będziecie mogli wracać przy każdych kolejnych zakupach. 

Pamiętajcie, że opisane widełki są pewna ramą, ale nie traktujcie podanych przedziałów jako sztywnych granic. Mają Wam one nieco ułatwić oszacowanie doboru gramatury do konkretnego modelu ubrania, ale podobnie jak we wszystkich czynnościach związanych z szyciem, to praktyka czyni mistrza. Tak więc szyjcie, poznawajcie materiały, dotykajcie tkanin, a wkrótce staniecie się gramaturowymi ekspertami.